Garwolin

Górki: święto hodowców koni

Region Pon. 25.09.2023 08:12:22
25
wrz 2023

Po raz jedenasty na błoniach góreckiego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej odbyło się Regionalne Święto Hodowców Koni. W ciągu dwóch dni weekendu można było podziwiać piękne konie, porozmawiać z pasjonatami tych zwierząt i obejrzeć pokazy z udziałem koni różnych ras zimnokrwistych.

Dwudniowe święto rozpoczęło się w sobotę 23 września o godz. 9:00 pokazami hodowlanymi koni rasy zimnokrwistej. Potem był piknik rodzinny, a po południu na estradzie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Pogoda tego dnia była kapryśna, dlatego artyści wystąpili z okrojonym programem, a na widowni było mniej ludzi niż się spodziewano. Za to w niedzielę do Górek zjechały tłumy nie tylko z okolic Garwolina, ale też innych zakątków regionu. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył Przełożony Generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła ks. Dariusz Wilk. Po nabożeństwie zaprzęgi konne przejechały paradnie na błonia, gdzie nastąpiła ich prezentacja.

- Hodowcy koni. Myślę, że ten dzisiejszy widok dla mnie osobiście, to jest taka wyprawa wstecz. Sam w latach sześćdziesiątych trochę czasu spędziłem na takim wozie, jak dzisiaj były prezentowane, czy również w konnych pracach polowych, bo jeszcze wtedy takie czasy były. Bardzo się cieszę, że ta tradycja hodowli koni jest podtrzymywana tutaj, w powiecie garwolińskim, skąd też pochodzę i tutaj miałem styczność z końmi w czasach mojej młodości...- mówił minister Henryk Kowalczyk.

- Miłość do koni jest tak bardzo Polska, miłość, przywiązanie do tych zwierząt, szacunek do nich, bo przecież koń towarzyszył człowiekowi od wielu wieków. Trudno sobie przecież byłoby wyobrazić nasz kraj bez tego zwierzęcia, które służyło człowiekowi, pracowało w polu przede wszystkim, ale też przecież wojska nasze korzystały z tych zwierząt przez całe stulecia...- artykułowała senator Maria Koc.

Poseł Maciej Górski odczytał list skierowany starosty garwolińskiego i uczestników wydarzenia przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa, a od siebie złożył podziękowania dla hodowców, bo „gdyby nie ich praca, nie ich pasja, być może te piękne zwierzęta nie miałyby miejsca na naszej ziemi w Polsce, odeszłyby do przeszłości”. Wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk podziękował wszystkim za uczestnictwo w wydarzeniu, które odbywa się na terenie gminy, a strażakom za zapewnienie bezpieczeństwa, natomiast starosta garwoliński Mirosław Walicki podziękował mieszkańcom Górek, patronom honorowym, którymi w tym roku byli minister Kowalczyk i senator Koc, Piotrowi Pyzie, Krzysztofowi Szusterowi i innym, którzy mieli udział w przygotowaniu tego święta.

Potem na błoniach odbyły się wyścigi zaprzęgów, prezentacja pracy tradycyjnej młocki z końca XIX w., występował Teatr Konny Cabriola, były pokazy kaskaderskie, pokaz Szwadronu Kawalerii Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, występ Ogniwa Konnego Sekcji Konnej i Przewodników Psów Służbowych WWP KSP w Warszawie, a na zakończenie pełnego wrażeń dnia, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku wystawił Damy i Huzary Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Szustera. W pierwszej części święta uczestniczyli także posłowie Iwona Kurowska i Grzegorz Woźniak.

11. Regionalne Święto Hodowców Koni w Górkach przeszło do historii jako kolejna, ciesząca się dużą popularnością wśród mieszkańców powiatu oraz uznaniem hodowców, wystawców i handlowców impreza z elementami rozrywki, historii i patriotyzmu. To duże wyzwanie logistyczne, któremu z powodzeniem sprostali organizatorzy tego wydarzenia.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

6 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Górki Pon. 25.09.2023 05:22:57

Wieść gminna niesie, że nasi tutejsi posłowie w trakcie uroczystego nabożeństwa fotografowali się na łące z bryczkami i rozdawali jakieś swoje podziękowania dla Hodowców, nie mając jednocześnie związku z organizacją tego Święta. Prawda to?

Górki2 Pon. 25.09.2023 10:56:08

Coś w tym jest. Bo po przejeździe bryczką na pastwisko gdzieś się ulotnili. Nie było ich widać w towarzystwie koleżeństwa z ław parlamentarnych ni w czasie oficjalnych przemówień. Wyglądało jakby byli z opozycji. Ni wiem już o co tu chopdzi.

Górki3 Pon. 25.09.2023 18:17:48

Takiego spektaklu żenady jak oni wykonują podczas tej kampanii to powiat garwoliński chyba nigdy nie widział.

Górki7 Wt. 26.09.2023 15:40:29

Tak, rzeczywiście, kampania z ICH udziałem jest istnym cyrkiem. Wpadają na imprezy jak po ogień, kilka zdjęć, jakieś dyplomy wręczają i szybko ulatniają się. Widać, że nie chcą spotykać się ze swoimi kolegami z listy PiS. Godne pożałowania to co robią.

kto był wąniejszy na tej imprezie Pon. 25.09.2023 06:06:15

konie czy posłowie i ministrowie PIS prowadzący przy każdej okazji kampanię wyborczą?

Barbara Pon. 25.09.2023 09:04:18

Świetna impreza! Spektakl, występ teatru konnego i kawaleria zabierały dech w piersiach. Brawo dla wszystkich organizatorów.