Bielsk Podlaski

Choinka „żywa” czy sztuczna?

Region Wt. 05.12.2023 14:44:57
05
gru 2023

Przed nami Mikołajki, a wkrótce Święta Bożego Narodzenia. To czas, gdy w naszych domach, w miejscach pracy i spędzania wolnego czasu - pojawiają się choinki. Jaką choinkę wybrać - „żywą” czy sztuczną?

Argumenty za wyborem żywego drzewka wylicza Joanna Kwiatkowska, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Bielsk. Pierwsze z nich to czynniki dotyczące ekologii. Sztuczna choinka w sprzyjających warunkach rozkłada się 400 lat! Po jej wyprodukowaniu pozostają ogromne ilości ścieków i dwutlenku węgla. Natomiast naturalne drzewko rozkłada się w ciągu roku, a do chwili ścięcia produkuje tlen.

Sięgając po naturalną choinkę z legalnych źródeł nie czynimy spustoszenia w środowisku, bo drzewka iglaste przeznaczone na święta rosną w specjalnych, wydzielonych działkach zwanych plantacjami. W Nadleśnictwie Bielsk, takie plantacje znajdują się w szkółkach leśnych. Rokrocznie odbywają się specjalnie organizowane akcje, by każdy kto chce mógł przyjechać i wybrać drzewko. W tym roku Nadleśnictwo Bielsk zaprasza po choinki w sobotę, 16 grudnia w godz. 7.00 – 15.00. Drzewka będą dostępne w szkółkach Czechy Orlańskie (gmina Dubicze Cerkiewne) i Grabowiec (gmina Bielsk Podlaski).

Świąteczne drzewka były tematem audycji z cyklu „Nadajemy z lasu”, w której odwiedziliśmy Nadleśnictwo Bielsk wchodzące w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Jak wybrać choinkę i co zrobić by prawdziwe – żywe drzewko zostało z nami jak najdłużej, podpowiadała Joanna Kwiatkowska specjalista służby leśnej, z którą rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.

POSŁUCHAJFoto: Nadleśnictwo Bielsk
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.