Bielsk Podlaski

Zacząć nowy rok szkolny w Świętym Miejscu

04
wrz 2023

Jak dobrze rozpocząć nowy rok szkolny? Bez wątpienia nie ma lepszego sposobu niż powierzenie się Bogu. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Brańsku we wtorek, 5 września wezmą udział w pieszej pielgrzymce do kaplicy pw. Matki Bożej Łaskawej w Świętym Miejscu koło Brzeźnicy w parafii Brańsk.

Wraz z dźwiękiem pierwszego dzwonka o godz. 8.00 spotkają się w klasach, kwadrans później wyruszą na swój pielgrzymi, uczniowski szlak. Do wspólnego wędrowania do Świętego Miejsca zaproszeni są też rodzice.

Historię tego Świętego Miejsca badał i spisywał historyk i regionalista Zbigniew Romaniuk. W rozmowie z Radiem Podlasie, tak ją przypominał: - W świadomości miejscowych ludzi to Miejsce Święte istnieje już od bardzo dawna. Najstarsze źródła pisane, do których dotarłem sięgają około sto kilkadziesiąt lat wstecz, a zabytki, które znaleźliśmy w tym bardzo ustronnym ale szczególnym miejscu - najstarsze monety (bo te dało się najlepiej wydatkować) są z 1665 roku. Jest to miejsce, które odgrywało bardzo dużą rolę dla miejscowego społeczeństwa, czyli tutaj coś się wydarzyło, a według tutejszej tradycji w tym miejscu jednemu z pastuszków miała ukazać się Matka Boża i to miał być początek historii tego miejsca.

Przy tej okazji przypomnijmy historię kaplicy ukrytą wśród łąk i lasów. Miejsce to odwiedziła z radiowym mikrofonem Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.

http://archiwum.radiopodlasie.pl/NEW/2022/08/09/kaplica-pw-matki-bozej-laskawej-w-swietym-miejscu-kolo-brzeznicy/Foto: ABol / Archiwum
Grafika: SP w Brańsku
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.