Biała Podlaska

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

28
maj 2023

Zaangażowanie w życie Kościoła, troska o duchowy rozwój, jest znakiem, że w naszym sercu mieszka Boży Duch - mówił bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. sprawowanej w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w Sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Eucharystia w intencji kobiet była centralnym punktem VIII Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet, która przebiegała pod hasłem „Córka Obietnicy”.

Wydarzenie odbyło się w miejscu męczeństwa 13 mężczyzn, którzy za jedność Kościoła oddali swe życie. W ich życiu rodzinnym towarzyszyły kobiety: matki, żony, córki i siostry. Każda z pielgrzymek kobiet do pratulińskiego sanktuarium jest wyrazem jedności i bliskości współczesnych kobiet z kobietami, które 24 stycznia 1874 r. towarzyszyły swym mężom, synom i braciom, gdy stanęli w obronie polskości i jedności Kościoła. One wraz z nimi tworzyły wspólnoty rodzinne i wspólnotę Kościoła parafialnego. One razem z nimi cierpiały za wiarę i za Kościół. Dziś mężczyźni i kobiety idąc drogą wiary, którą wskazał Chrystus, umocnieni Duchem Świętym, gromadzą się wokół Chrystusa, aby tworzyć wspólnoty rodzinne oraz wspólnotę Kościoła.

W homilii biskup siedlecki wskazał, że to Duch Święty uzdolnił uczniów do trwania przy Jezusie Chrystusie i do dawania świadectwa o Bogu. Maryja, która była obecna w wieczerniku, reprezentuje wszystkie kobiety, które obdarzone darem wiary w jej Syna i napełnione Duchem Świętym, będą należeć do Chrystusowego Kościoła. - W Kościele – mężczyźni i kobiety – obdarzeni darem Ducha Świętego, będą podążali drogą świętości, drogą szczęścia, drogą miłości, która zaprowadzi ich do nieba - wskazał bp Kazimierz Gurda.

Bożą miłość, według której możemy ułożyć sobie nasze życie, otrzymujemy od Ducha Świętego. Przeżywana uroczystość pokazuje, że wydarzenie Pięćdziesiątnicy trwa w życiu wierzących w Jezusa i w Jego Kościele. - To Duch Święty pozwala nam we właściwy, mądry, odpowiedzialny sposób oceniać i planować nasze życie. Tak, aby było ono pełne miłości, która nigdy się nie kończy i trwa stale w ziemskim życiu człowieka i przez całą jego wieczność - akcentował ksiądz biskup.

- Duch Święty pomaga nam prowadzić życie według tego wzoru, jaki zostawił nam Chrystus. Duch Święty, poprzez swoje dary, pozwala nam prowadzić życie w Bożej przestrzeni, w Bożej bliskości. On broni nas przed wyjściem z tego obszaru Bożego oddziaływania. Bo tylko pozostając pod działaniem Ducha Świętego możemy realizować w ludzki, a zarazem boski, sposób nasze ziemskie życie - mówił biskup siedlecki.

- Potrzeba, by wasze córki i synowie, wasze dzieci od was, od swych mam, usłyszały, jaką miłością mają żyć, jakiej miłości mają w swoim życiu poszukiwać czy oczekiwać. By mama pokazała im Jezusa jako ich życiową drogę. By wskazała na Ducha Świętego, który pobudza do poznawania Jezusa. […] Jesteście wezwane by miłością, Bożą miłością, wspierać waszych mężów, aby oni wytrwali w wypełnianiu zadań, jakie mają wobec was i waszych rodzin. Macie wspólnie z nimi tworzyć dla waszych dzieci środowisko rodzinne, miejsce, gdzie wszyscy mogą odnaleźć miłość - wskazał bp Kazimierz Gurda zwracając się do przybyłych kobiet.

Po Mszy św. ks. dr Jacek Sereda, diecezjalny duszpasterz rodzin odczytał dekret biskupa siedleckiego powołujący do działania wspólnotę kobiet „Umiłowana”. Zebrane na placu sanktuarium dzieci otrzymały również błogosławieństwo od biskupa Kazimierza Gurdy.

Na początku wydarzenia zebrani w Pratulinie wysłuchali konferencji Beaty Mądrej pt „Kobieca Mistyka Codzienności”. Publicystka, matka siedmiorga dzieci, twórca warsztatów Filiżanka Kobiecości m.in. inspirowała panie do wiary w swoją wartość, którą każda z nich posiada. Po konferencji kilka kobiet podzieliło się swoim świadectwem z życia.
Przed Mszą św. zebrani uczestniczyli w Nabożeństwie Majowym, które poprowadził Transmisję z całego wydarzenia można zobaczyć dzięki diecezjalnej telewizji Faro TV.


fot. xPaweł Broński, Kamil Skorupski
inf. xMarek Weresa, Kamil Skorupski
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Kasia Pon. 29.05.2023 07:18:10

Wspaniała pielgrzymka! Przykre natomiast było to, że nie można się było spokojnie wyspowiadać bo było mało księży. Nie wiem dlaczego księża zamiast spowiadać siedzą na scenie koło biskupa. Czy naprawdę sam sobie biskup nie poradzi? Kochany ks. Jacek prowadzi więc wiadomo - ale ci młodzi księża co przy nim stoją? po co? Myślę, że dwóch dodatkowych młodych księży co się nudziło na scenie mogło pomóc reszcie księży i zmniejszyć czas oczekiwania. Półtorej godziny czekałam na spowiedź. Można by tu coś poprawić. Pozdrawiam serdecznie!